Stadion Śląski w Chorzowie

Kraj: Polska
Województwo: śląskie
Powiat: Chorzów
Klub: -
Adres: ul. Katowicka 10, 41-500 Chorzów
Pojemność: 55 211 miejsc
Data otwarcia: 22.07 1956 r.

Stadion Śląski znajduje się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jest to zarazem największy tego typu obiekt w Polsce. Do czasu wybudowania Stadionu Narodowego w Warszawie, budowla ta nosiła także taką nazwę, która w tej chwili straciła już na aktualności. Stadion budowano w latach pięćdziesiątych, a otwarcie nastąpiło w lipcu 1956 r. Inauguracja to mecz towarzyski z NRD, przegrany przez naszą Reprezentację 0:2.

Stadion Śląski w Chorzowie

Rekord frekwencji na tym obiekcie padł w 1963 roku, podczas spotkania I rundy Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń. Z racji późniejszych coraz bardziej rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa wynik ten nie został nigdy już pobity.

Stadion Śląski w Chorzowie

Kompleks Stadionu Śląskiego to około 22 ha powierzchni. Oprócz samego stadionu to także boisko boczne posiadające małą trybunę na ponad 300 miejsc, ze sztuczną murawą i zamontowanym oświetleniem. Oprócz tego jest jeszcze jedno boisko treningowe, boiska do gry w koszykówkę, piłkę ręczną czy tenis ziemny, oraz restauracja i hotel.

Stadion Śląski w Chorzowie

Stadion do czasu ostatniej modernizacji, która rozpoczęła się w 2009 roku, aż 55 razy gościł piłkarzy Reprezentacji Polski, oprócz tego śląskie kluby rozgrywały tu niektóre mecze w europejskich pucharach. Stadion Śląski to także koncerty muzyczne i wiele innych imprez okołosportowych.